BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Иран нема „проблем“ да разговара са САД-ом ако се извине и понуде надокнаду губитака због нуклеарног споразума - Рохани

РТ: Иран нема „проблем“ да разговара са САД-ом ако се извине и понуде надокнаду губитака због нуклеарног споразума - Рохани
24.06.2020. год.


Ништа не спречава Техеран да разговара са Вашингтоном, под условом да се извини и надокнади губитке по нуклеарном споразуму из 2015. године из којег су САД изашле, рекао је ирански председник Хасан Рохани.

"Немамо проблем да разговарамо са САД-ом", изјавио је Рохани. Једини услов је да "Вашингтон испуњава своје обавезе према нуклеарном споразуму, да се извини и компензује губитке Техерану због њиховог повлачења из споразума", рекао је Рохани.

Рохани је, међутим, јасно рекао да су "позиви САД-а на разговоре с Техераном само речи и лажи". Амерички председник Доналд Трамп претходно је понудио да преговара са Ираном без икаквих предуслова и да се лично састане са Роханијем.


Вашингтон је поновио понудио „озбиљне разговоре“ овог јануара али до тога није дошло због атентата на Касема Сулејманија, познатог иранског војног команданта, у америчком ракетном нападу.


Са своје стране, Техеран је јасно искључио да преговара са Вашингтоном под притиском или трговањем виталним националним интересима.


Прошле године, међутим, министар спољних послова Џавад Зариф је саопштио да је дао предлог САД-у, под којим би Иран трајно прихватио међународне инспекције свог нуклеарног програма, у замену за укидање америчких санкција.


Следећи свој образац да буде сумњичав према Ирану, Трамп је дао зелено светло 2018. године за излазак из тешко склопљеног нуклеарног споразума. Убрзо након што су САД формално престале бити страна у споразуму, увеле су санкције иранској нафтној индустрији, финансијама, инвестиционим активностима и другим кључним секторима у ономе што САД називају „максималним политичким притиском“.


Вашингтон ће ове седмице покушати да осигура подршку УН-а за неограничено продужење ембарга који би Ирану забранио продају или преношење оружја у Иран, осим ако то не одобри Савет безбедности. Да би се усвојио нацрт америчке резолуције потребно је девет гласова "за" и да нема вета Кине, Русије, Велике Британије или Француске - четвртине земаља које се још увек придржавају нуклеарног споразума из 2015. године.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS / RT / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...


Снаге Кијева су „надмашене“ од стране Русије због пада западне помоћи, изјавио је шеф војног блока предвођеног САД

Москва би изгубила у рату са Западом, тврди пољски министар спољних послова Радослав Сикорски


Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА